Otomatik Klavye Algılayıcısının devre dışı bırakılması

image2008 R2 sunucular RDP ile bağlanan kişinin klavye ayarlarını algılayarak (örneğin TR klavye) sunucu İngilizce olarak yapılandırılmış olmasına rağmen açtıkları oturum herzaman TR olarak yenileniyor. Bunun her seferinde kullanıcı tarafından dil çubuğu yardımıyla değiştirilmesi gerekiyor. Normalde sorun olarak gözükmeyen bu durum bazı uygulamaları kurarken problemler çıkarmakta, IDM/FIM gibi…

Bu durumun nedeni aslında Microsoft’un 2008 sunucularda yeni getirmiş olduğu bir özellikten kaynaklanıyor (Auto detect Remote Keyboard layout). Kullanıcının ayarlarını gözardı ederek sunucuda default keyboard ayarlarını seçmek için aşağıda bulunan registry ayarları yapılabilir:

Auto detect Remote Keyboard layout:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layout]
“IgnoreRemoteKeyboardLayout”=dword:00000001

Dil çubuğunun gizlenmesi:
[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\CTF\LangBar]
“ShowStatus”=dword:00000003

Bulent Tolu

Bulent Tolu

Bulent is an IT professional with Master's in MIS and 10-years of experience in broad range of Information Technologies. He is exposed to engineering/architecting, implementation/integration, and administration of various high-available IT systems and infrastructure. He has a passion to continually research, test and evaluate new technologies and follow industry best practices to secure and optimize IT systems. Currently, he lives in Istanbul and works as a Sr. Cloud Computing and Virtualization Consultant. He has a diverse knowledge and interest in Virtualization and Cloud Computing.

:: VMware Certified Advanced Professional 5
Data Center Administration (VCAP5-DCA)
Data Center Design (VCAP-DCD)
:: VTSP (VMware Certified Technical Sales Professional 5)
:: MCSE(Microsoft Certified Solutions Expert) – Private Cloud 2012
:: CCEE(Citrix Certified Enterprise Engineer)
Bulent ToluBulent ToluBulent ToluBulent Tolu Bulent Tolu
Bulent Tolu

Leave a Reply